Het rapport ‘Verzorgenden in wijkteams’ van ZonMw beschrijft de behoefte aan deskundigheidsbevordering van de verzorgenden in de wijkverpleging. Volgens de onderzoekers heeft de nieuwe rol van verzorgenden in wijkteams nog te weinig aandacht gehad.
Meer verzorgenden in de wijk
Vanaf 1 januari 2015 is de hbo-opgeleide wijkverpleegkundige verantwoordelijk voor het indiceren en organiseren van de verpleging en verzorging in de thuissituatie. In 2015 was gemiddeld 1 op de 10 medewerkers in de wijkteams een hbo-opgeleide wijkverpleegkundige. Het grootste deel van de verpleging en verzorging in de wijk wordt uitgevoerd door de mbo-opgeleide verpleegkundigen en met name de verzorgenden. Het gaat in de wijkverpleging om een groep van bijna 50.000 werknemers. De vraag naar verzorgenden zal naar verwachting in de nabije toekomst nog groeien.
Nieuwe rol voor verzorgenden
Verzorgenden zijn met name verantwoordelijk voor de uitvoerende taken en spelen daarmee een belangrijke rol in de transformatie van de wijkverpleging. Het gaat hierbij om het actief betrekken van de cliënt en zijn omgeving bij de zorg, de omslag van ‘zorgen voor’ naar ‘zorgen dat’. Samenwerken binnen het team en met andere disciplines en organisaties in de wijk speelt een steeds grotere rol. Uit het onderzoek blijkt dat verzorgenden nog onvoldoende op een passende wijze worden bijgeschoold voor deze nieuwe manier van werken. Meer aandacht hiervoor is nodig, bij initiële opleidingen, bij individuele bijscholing en tijdens het leren op de werkplek en binnen de wijkteams.
Het ZonMw-programma Zichtbare schakel draagt hieraan bij met activiteiten om het aantal wijkverpleegkundigen te vergroten en de deskundigheid te bevorderen.
Resultaten Opleidingsimpuls wijkverpleegkundigen
Lees meer op Zorg voor Beter