Navigatie overslaan Zorg voor Beter
U bevindt zich hier:
  1. Home
  2. Onderwerpen
  3. Zeggenschap
  4. Goede voorbeelden
  5. Vraagsturing in de intramurale zorg voor ernstig meervoudig gehandicapten

Vraagsturing in de intramurale zorg voor ernstig meervoudig gehandicapten

13 maart 2005

Villa Spijker is een kleinschalig woonhuis voor vijf meervoudig complex gehandicapte (MCG)-kinderen. Men probeert te komen tot hoogwaardige zorg op het gebied van wonen en dagbesteding.

Ouders zijn intensief betrokken bij de zorg. De ouders bepalen de samenstelling van het personeel, zitten bij teamvergaderingen, sturen inhoudelijk en praktisch de zorg. Dagbesteding en wonen kennen een paramedisch team. Voor de dagbesteding is er een nauwkeurige samenwerking met de zorginstellingen Stichting de Kleine Johannes, OMEGA en Stichting AGO, het gespecialiseerde dagverblijf voor MCG-ers. Er is in dit project wel sprake van ouderparticipatie, maar niet echt van cliëntenparticipatie. De ouders spreken daarentegen wel in het belang van het kind.

Doel

De meerwaarde van het project is ouderparticipatie. Verder is de zorg voor ieder individu op maat gemaakt. Het project Villa Spijker heeft er niet toe geresulteerd dat de kinderen meer zeggenschap hebben gekregen. Wel kan je er van uitgaan dat door de kleinschaligheid de zorg en aandacht per individu verbeterd is. De kinderen gaan niet op in een ‘onpersoonlijke omgeving’.

Feiten en cijfers

Er wordt wetenschappelijk onderzoek gedaan waarbinnen Villa Spijker een belangrijke factor gaat spelen. Doel van het onderzoek is om na te gaan of ouderparticipatie de kwaliteit van zorg verbetert. Dit onderzoek wordt gedaan door Rijksuniversiteit Groningen onder leiding van prof. dr. Carla Vlaskamp. Ouders, bewoners en personeel zijn erg tevreden.

Implementatie

Inhoudelijk is er nog niet veel informatie over Villa Spijker: er is een folder ‘Villa Spijker’ en er is een artikel in Trouw verschenen: ‘Mcg-kinderen/Een huis bouwen voor Hannah’. Tevens vinden er rondleidingen plaats voor andere ouders en professionals. Binnen de instellling ontwikkelen ze informatiebijeenkomsten met een rondleiding om ook het andere personeel van de instelling te informeren en te enthousiasmeren. Deze innovatie is toepasbaar elders in het land als er voldoende financiering door het zorgkantoor is. Bovendien moet er ondersteuning en nauwe samenwerking zijn met de dagbesteding, er moet een geloof zijn in zorg op maat, gemotiveerd personeel en er moet voor worden gezorgd dat de innovatie goed aansluit op de faciliteit en het management van de zorginstellingen. Je moet rekening houden met cultuurverschil. Voor ouders is het enige belang de kwaliteit van zorg voor hun kinderen. Voor de instelling komt daar altijd het belang voor de instelling zelf bij.

Contact en informatie

Villa Spijker
Dhr. B. Boneschansker