Als je het goed doet, lach ik naar je!
31 juli 2007
“Een wat cryptische titel voor dit bericht… maar zo werd er gesproken over de ‘Smileymeting’, die de projectleden van het verbeterteam bedachten. De aanleiding was het vergeten van het aftekenen van de gegeven medicatie: helaas één van de meest voorkomende ‘fouten’ in het medicatieproces….”
Een veel gehoord antwoord bij dit soort fouten is dat het aftekenen wel aan het eind van de dag gebeurt. De lege plekken bij de parafenkolom doen echter vrezen dat dat niet altijd gebeurt. En zo weet je toch niet of die medicatie ook echt gegeven is. Er was dus duidelijk een verbeteractie nodig.
Poster met foto’s
Om de medewerkers kennis te laten maken met deze verbeteractie heeft het projectteam een poster gemaakt. Daarop kwamen de foto’s van de cliënten onder elkaar, met daarnaast twee kolommen voor zowel de dag- als de avonddienst. Na een paar dagen heeft het projectteamlid van de woning gekeken in de aftekenmap van de medicatie of er wel afgetekend was. Als dit zo was, dan plakte hij achter de foto van de cliënt bij dat dagdeel een Smiley. Hierdoor werd de groepsleiding geconfronteerd met lachende gezichtjes of ’grote gaten’ naast de foto van de cliënt. Een aansprekende actie om groepsleiding bewust te maken van het belang om gegeven medicatie af te tekenen. Een leuke bijkomstigheid was overigens dat cliënten van de woongroep Sterrenlaan hebben geholpen de Smiley’s te tekenen!

Resultaat
Wat heeft de meting opgeleverd? In ieder geval was het voor de groepsleiding heel duidelijk wanneer er iets niet goed was gegaan. Bij een poster met ‘gaten’ gedurende een heel weekend bleek dat de invalkracht niet wist dat er afgetekend moet worden! Maar nu, twee maanden na de Smileymeting, blijkt dat er op de projectwoningen heel trouw wordt afgetekend. Prima resultaat dus!