Navigatie overslaan Zorg voor Beter
U bevindt zich hier:
  1. Home
  2. Onderwerpen
  3. Innovatie
  4. Nieuwsberichten
  5. “Overheid moet vernieuwing bij GGZ stimuleren”

“Overheid moet vernieuwing bij GGZ stimuleren”

25 juni 2010

De huidige situatie binnen de ggz vraagt om e-health en de patiënt is er klaar voor. Toch verloopt de implementatie van e-health binnen het Nederlandse zorgaanbod zeer traag. Dat was de conclusie van een debat op 23 juni georganiseerd door Interhealth. De belangrijkste reden volgens de debaters is dat de wijze van financieren vanuit de overheid toe is aan vernieuwing.

Deelnemers aan het debat waren Ella Vogelaar (voorzitter Landelijke Vereniging Georganiseerde eerste lijn: LVG), Bert Bakker (boegbeeld van de brancheorganisatie MeerGGZ), Pieter Vos (RVZ), Martin Bontje (lid Raad van Bestuur UVIT), Josine van Hamersveld, (directeur Patiëntenvereniging Angst, Dwang en Fobie: ADF) en Martin de heer (voorzitter Raad van Bestuur Interhealth). De wijze van financieren vanuit de overheid is volgens de debatdeelnemers toe aan vernieuwing. Zo krijgen bestaande ggz-instellingen dezelfde financiering als voorgaande jaren, maar bestaat geen financiële stimulans voor nieuwe initiatieven op bijvoorbeeld het gebied van e-health.

Lezing Pieter Vos (RVZ)

Ook Pieter Vos van de Raad voor Volksgezondheid en Zorg vindt het stimuleren van nieuwkomers van belang. Zo toont onderzoek volgens hem aan dat patiënten bereid zijn om hun levensstijl aan te passen ten behoeve van hun gezondheid. ‘Juist de financiële prikkel is belangrijk om de markt in beweging te houden’, aldus Vos. Hij pleitte tijdens zijn presentatie dan ook voor het vervangen van de traditionele zorg door gezondheidszorg 2.0. Ook kwam hij met een aantal concrete suggesties. Zo moet er een inloopcentra komen voor patiënten, waar zij advies kunnen inwinnen voordat zij naar de huisarts gaan. Ook is hij voorstander van een 50-tal medisch specialistische kennisnetwerken, en regionale en transmurale verpleegdiensten voor de nazorg, zodat het klantcontact wordt verbeterd.

Kostenbesparing

Martin de Heer, voorzitter Raad van Bestuur Interhealth benadrukt dat het inzetten van e-health bij 25% van de patiënten met een depressie al kan leiden tot 40 miljoen kostenbesparing. “Als men ditzelfde percentage behandelt met angststoornissen, komt daar nog eens 60 miljoen bij.” Edith Schippers (vice-fractievoorzitter en voormalig woordvoerder gezondheidszorg van de VVD): ‘Binnen de zorg liggen de uitdagingen wat mij betreft vooral op het gebied van kwaliteit. Maar met innovatie kun je een dubbelslag maken, zowel op de kwaliteit als op het gebied van bezuinigingen. We staan hier dan ook zeker voor open.’

Over Interhealth

Interhealth staat voor innovatie op het gebied van vitaliteit, welzijn en zorg. De organisatie stuurt bedrijven aan die elkaar op dit terrein aanvullen en versterken. Ook zet Interhealth ondernemingen op om vernieuwende diensten en producten succesvol te introduceren. Kijk voor meer informatie op: www.interhealth.nl